Finanse

Strategie inwestycyjne

Strategie inwestycyjne

Przed rozpoczęciem inwestowania na giełdzie warto dowiedzieć się więcej o strategiach inwestycyjnych, aby uniknąć podstawowych błędów i zwiększyć swoje szanse na zysk. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych strategii dla początkujących inwestorów, które wyróżniają się wysoką skutecznością.

Value Investing

Pierwsza z proponowanych strategii brzmi dość skomplikowanie, jeśli przedstawia się ją w języku branżowym. Value Investing polega na kupowaniu akcji spółek niedowartościowanych, czyli takich, których akcje są tańsze niż rynkowa wartość spółki. Jeśli chcesz sprawdzić, czy dana spółka spełnia powyższe warunki, musisz wziąć pod uwagę zagregowaną cenę akcji spółki (wszystkich) i porównać ją do majątku, jaki dana firma posiada.

Bottom Fishing

W przypadku strategii Bottom Fishing inwestor wykupuje tanie akcje, by trzymać je w swoim portfelu aż do momentu wzrostu ceny tych akcji. Ta strategia wymaga nieco dłuższej analizy. Zadaniem inwestora jest wychwycenie takich firm, w których przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo odwrócenia trendu spadkowego na wzrostowy, w dodatku taki, który będzie utrzymywał się długoterminowo.

Jeśli analiza techniczna jest dla Ciebie zbyt skomplikowana na ten moment, pamiętaj, że możesz skorzystać z pomocy brokera, u którego otwierasz rachunek. Przejdź do strony Saxo, by poznać więcej wskazówek na temat inwestowania w akcje.

Podążanie za trendem

Trzecia strategia polega na podążaniu za kierunkiem obranym przez innych inwestorów. W ten sposób inwestujemy w firmę, która w tym momencie wykazuje tendencje wzrostowe. Ważne, by z akcji wyjść, zanim zrobią to pozostali inwestorzy. Nie możesz więc czekać, aż firma osiągnie szczyt, chociaż to wydaje się pozornie najkorzystniejsze.

Event Driven

Strategia Event Driven to inaczej gra na wydarzeniach rynkowych. Podstawą do inwestowania są w tym przypadku fuzje, przejęcia lub połączenia spółek, a także wezwania na akcje. Zadaniem inwestora jest wytypowanie odpowiedniego scenariusza i zajęcie korzystnej pozycji.

Akcje Spółek z Problemami

Ostatnią strategią wartą rozważenia są Akcje Spółek z Problemami. Inwestor dokonuje analizy rynku, wyszukując firmy, które zmagają się z dużymi problemami, na przykład z postępowaniem likwidacyjnym bądź restrukturyzacją. Jeśli spółce, której akcje zostały wykupione przez inwestora, uda się, mówiąc kolokwialnie, wyjść na prostą, to inwestor może osiągnąć naprawdę wysoki w stosunku do inwestycji zysk.

Ten sposób wiąże się również z dość dużym ryzykiem strat. To ważne, by wykupić akcje spółek, które istotnie mają szansę podnieść się z problemów. W przeciwnym razie inwestor poniesie straty.

Dlaczego wybranie strategii inwestycyjnej jest takie ważne?

Wielu niedoświadczonych inwestorów kupuje akcje na chybił trafił, co stanowi podstawowy błąd i prostą drogę do odnotowywania strat. Inwestowanie powinno być wynikiem dokładnej analizy. Jednocześnie każdy inwestor musi się nastawić na długoterminowe działanie i stopniowe gromadzenie zysków. Nie jest możliwe, by przypadkowo zakupione akcje uczyniły z inwestora o niskim depozycie osobę z milionami na koncie.

Początkowo to wszystko może wydawać się trudne, ale zdobycie podstawowej wiedzy, a także pomoc brokera to najskuteczniejsza droga do rozsądnego inwestowania, którego efektem będą zyski.