Czy należy mieć gaśnicę w domu? Oczywiście, że tak! Chociaż prawne rozporządzenia nie nakładają takiego obowiązku na właścicieli domów i mieszkań, pracownicy straży pożarnej od wielu lat zachęcają do tego, aby zawsze mieć gaśnicę pod ręką. To niewielki sprzęt, który może zdławić pożar w zarodku albo chociaż ograniczyć jego rozprzestrzenianie do czasu przyjazdu odpowiednich służb. Jaka gaśnica sprawdzi się w domu?
Co oznaczają symbole literowe na gaśnicy?
Statystyki pokazują, że co czwarty pożar wybucha w domu. Oznacza to, że w czterech ścianach istnieje całkiem duże zagrożenie pożarowe. Przyczyn, które mogą powodować powstanie ognia jest mnóstwo. Dlatego gaśnica powinna być stałym elementem wyposażenia każdego gospodarstwa domowego. Na rynku są dostępne modele oznaczone różnymi symbolami literowymi. W warunkach domowych największe zastosowanie mają gaśnice A, B, C oraz F. Pierwsze są przeznaczone do gaszenia ciał stałych, drugie do cieczy palnych i substancji topiących się. Gaśnice C pozwalają uporać się z płonącymi gazami, zaś modele oznaczone symbolem F – z palącym się tłuszczem albo olejem spożywczym. Nie oznacza to oczywiście, że istnieje konieczność posiadania 4 różnych gaśnic. Najlepszą opcją jest zaopatrzenie się w jedną dużą gaśnicę ABC oraz małą, podręczną gaśnicę ABF. Pierwsza sprawdzi się przy gaszeniu pożaru w pokojach, sypialniach czy korytarzach. Druga zapewni bezpieczeństwo w kuchni. Ważne jest jednak, aby stała w łatwo dostępnym miejscu tak, aby w przypadku konieczności móc natychmiastowo po nią sięgnąć. Produkowane obecnie gaśnice domowe są często zdobione ciekawymi nadrukami, dzięki czemu mogą stanowić ciekawą dekorację pomieszczenia.
Rodzaje gaśnic – podział ze względu na rozpylaną substancję
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając gaśnicę do domu? Na rodzaj środka rozpylanego przez urządzenie. W tej kategorii lepiej zrezygnować z popularnych gaśnic proszkowych, ponieważ zawarta w nich substancja nie jest biodegradowalna. Oznacza to, że jest trudna do usunięcia. Gaśnice proszkowe można natomiast stosować w warsztatach, piwnicach czy garażach. Do gaszenia pożarów w domu, poza kuchnią, najlepiej sprawdzą się gaśnice wodne mgłowe. Ich zaletą jest to, że nie pozostawiają śladu na gaszonych rzeczach oraz tych, które znajdą się w ich zasięgu. Należy jedynie pamiętać o tym, aby uruchamiać je blisko źródła ognia, ze względu na ich ograniczoną pojemność. Z kolei do gaszenia olejów spożywczych w kuchni dobrze sprawdzi się gaśnica pianowa, wypełniona substancją biodegradowalną. Jej atutem jest także to, że może być stosowana w gaszeniu przewodów urządzeń elektrycznych.
Tekst powstał przy współpracy z www.egsystem-sklep.pl