Półki sklepów budowlanych uginają się od różnego rodzaju zapraw, czyli gotowych, workowanych mieszanek, które w odpowiednich proporcjach wystarczy zmieszać z wodą, aby w kilka minut stały się gotowe do użycia. Jednym z takim produktów jest zaprawa wyrównująca. Dowiedzmy się, gdzie można ją wykorzystać i co możemy dzięki niej uzyskać.
Wykorzystanie zaprawy wyrównującej
Naturalnym jest, że ściana stworzona z pustaków czy bloczków nie jest idealnie równa ani atrakcyjnie wyglądająca. Aby przygotować ją do malowania czy wyłożenia tapetą, musimy najpierw zadbać o jej wyrównanie. W tym celu niezbędnym materiałem będzie właśnie zaprawa wyrównująca. Z jej użyciem możemy równać ściany zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, choć w drugim przypadku trzeba sięgać po specjalną zaprawę, która wykazuje odporność na mróz i wilgoć. Wodoodporna zaprawa potrzebna będzie również do pomieszczeń takich jak łazienka czy pralnia, w których mamy do czynienia z podwyższonym poziomem wilgoci. Konieczność wyrównania nie dotyczy jednak tylko ścian, ale również sufitu i podłogi. W tych przypadkach również sprawdzi się zaprawa wyrównująca.
Szeroka oferta zapraw wyrównujących dostępna jest na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/zaprawy-budowlane/zaprawy-wyrownujace
Gdzie zatem można wykorzystać zaprawę wyrównującą? Przede wszystkim przy wykańczaniu mieszkania, domu, biura i każdego innego obiektu. Produkt ten będzie przydatny również w budownictwie przemysłowym. Znajduje zastosowanie między innymi w silosach, kominach, chłodniach kominowych, a także przy budowie oraz konserwacji infrastruktury komunikacyjnej, takiej jak wiadukty czy mosty.
W jakich przypadkach zaprawa wyrównująca może się przydać?
Wyrównywanie ścian czy podłóg to nie jedyne zastosowanie zaprawy wyrównującej. W sklepach możemy natknąć się na produkty tego typu, które świetnie nadają się też do wypełniania porów w betonie czy też do likwidowania wykruszeń w betonie. Zaprawa wyrównująca może więc przydać się także osobom, które planują gruntowny remont i potrzebują materiału, który posłuży do naprawy złuszczonego bądź uszkodzonego betonu. W takich przypadkach możemy nałożyć ją na całą powierzchnię ściany, tworząc całościową, nową warstwę, ale wcale nie musimy tego robić. Równie skutecznym i szybszym rozwiązaniem może być zaaplikowanie zaprawy jedynie punktowo, czyli w miejsce zagłębienia bądź ubytku. Zaprawa wyrównująca będzie także doskonałym materiałem, jeśli zależy nam na delikatnym podniesieniu poziomu powierzchni.
Zaprawa wyrównująca to produkt lubiany przez firmy budowlane, przede wszystkim ze względu na łatwość aplikacji i szybki czas wiązania. Na powierzchnię pokrytą tym materiałem płytki lub inne elementy można kłaść nawet po zaledwie 5 godzinach. Dla porównania, w przypadku wyrównywania powierzchni wylewką samopoziomującą, czas ten wydłuża się do około tygodnia. Jeśli zatem zależy nam na szybkim ukończeniu prac, warto postawić na zaprawę wyrównującą.
Gdzie można wykorzystać zaprawę wyrównującą? Jak widać, jej zastosowanie jest dość szerokie. Pamiętajmy jednak, że występuje w wielu typach i klasach, dlatego warto starannie dobrać go do planowanych prac.