Porady

Co warto wiedzieć o znakach drogowych?

Montaż znaków drogowych to zadanie, którego podjąć trzeba się przy wielu okazjach. Powstająca nowa droga, zmiana znaków na skrzyżowaniu ze względu na zmianę pierwszeństwa, albo remont; to tylko kilka przykładów sytuacji, w których niezbędne jest ustawienie nowych znaków. Co jednak warto wiedzieć o samych znakach i o ich montażu?

Na czym umieszczamy pionowe znaki drogowe?

Pionowe znaki drogowe, stojące na poboczu umieszczane są na słupkach o grubości dostosowanej do znaku. Najczęściej wybiera się w tym celu słupki 2-calowe, ocynkowane. Dzięki temu są one wytrzymałe i mogą przetrwać nawet niesprzyjające warunki atmosferyczne przez wiele lat, bez najmniejszych śladów zużycia.

Szczyt słupka jest zabezpieczony za pomocą kapturka, dzięki czemu nie zbiera się w jego wnętrzu woda. Z kolei w celu ochrony przed wandalizmem, dół słupka zostaje odpowiednio zakotwiony (zalany betonem) po umieszczeniu go w ziemi na optymalnej głębokości. Warto przy tym pamiętać, iż długość słupka dobierana jest indywidualnie do warunków, w jakich znajdzie się znak, a także do ich ilości na słupku. Przykładowo znaki w terenie miejskim powinny znajdować się na wysokości 2 m (2,2 jeśli stoją w obrębie chodnika). Na jednym słupku może znaleźć się nawet kilka znaków drogowych, w tym również tabliczek informacyjnych, które mają dać wskazówki kierowcom względem poruszania się po danej drodze. Występują także duże tablice informacyjne, które muszą być wsparte na dwóch słupkach. Istnieje także szereg elementów infrastruktury, które mogą być wykorzystane jako ich nośniki.

To, co widzi każdy kierowca

Niestety, nawet najbardziej bystry i skupiony kierowca, może czasem przegapić znak znajdujący się przy ulicy. Każdemu z nas na pewno zdarzyło się prowadzić samochód i przegapić ograniczenie prędkości, czy jakąś informację drogową. Jest to sytuacja powszechna, zwłaszcza w nocy, kiedy tym trudniej jest wszystko dokładnie wypatrzyć. Właśnie ze względu na takie niebezpieczeństwo, doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie tak zwanych aktywnych znaków drogowych. Stanowią one połączenie tradycyjnych znaków na tablicach z nowoczesnymi technologiami, takimi jak oświetlenie LED, zasilane małymi panelami słonecznymi. Pulsujące światło sprawia, że łatwiej jest dostrzec taką informację, a co za tym idzie, szansa na nieodpowiednie zachowanie na drodze zostaje zmniejszona. Warto przy tym podkreślić, że zastosowanie paneli słonecznych jako źródła zasilania to nie tylko skuteczne, ale też ekologiczne i tanie źródło energii.

Innym sposobem na lepsze uwidocznienie znaku drogowego jest wybranie takiego, którego tablica została pokryta folią mikropryzmatyczną III generacji, posiadającą najwyższe właściwości odbicia światła i najdłuższą trwałość. Dzięki temu pozwala ona z większej odległości lepiej dostrzec znak, co również przekłada się na poprawę bezpieczeństwa w jego okolicy.

fot. materiały prasowe

Similar Posts