Fauna i flora

Zielistka: roślina doniczkowa do każdego mieszkania!

Zielistka

Prosta w pielęgnacji, odporna i piękna roślina doniczkowa? Przed Wami zielistka, soczyście zielona roślina, która uświetni każde pomieszczenie i balkon. Chcesz znać informacje na temat sadzenia i pielęgnacji tej rośliny? Zapraszamy do tekstu niżej! Jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych: zielistka, od lat uświetnia polskie domy i często również ogrody i balkony. Dowiedz się, dlaczego warto ją mieć!

Zielistka, co to za roślina?

Zielistka sternberga ( chlorophytum comosum), to bylina z gatunku roślin doniczkowych. Przeznaczona jest do upiększania wszystkich pomieszczeń w domu. Niezwykle prosta w uprawie cieszy się ogromną popularnością w polskich domach ze względu na niewątpliwą urodę i małe wymagania.

Możliwa jest również uprawa tej rośliny na balkonie. Trzeba mieć jednak na uwadze, że zielistka na dworze pożyje jeden sezon, gdyż zimą zamarznie wraz z pojawieniem się mrozów powyżej 3 stopni celsjusza. Zdecydowanie popularniejsza jest w domu niż w ogrodzie.

Jeśli zielistka nie jest Wam znana z nazwy, na pewno skojarzycie tę roślinę po wyglądzie i jej długich liściach.

  • Zielistka rośnie na wysokość 50 cm.
  • Charakterystyczne dla zielistki są długie, zielone liście z białym paskiem. Liście tej rośliny nazywane są potocznie wąsami, ponieważ urastają nawet do 200 cm i tworzą wspaniały, ozdobny bukiet.
  • Zielistka należy do roślin doniczkowych, które mają drobne, białe kwiaty ukryte w liściach. Drobne białe kwiaty ozdabiają liście latem.

Warto wspomnieć, że zielistka sternberga ma różne odmiany. Rośliny różnią się między sobą sztywnością liści i ubarwieniem, ale w znacznej większości są do siebie bardzo podobne i świetnie prezentują się w doniczce.

Małe wymagania zielistki

Dlaczego zielistka uznawana jest za roślinę prostą w uprawie i niewymagającą? Będzie ozdobą domu, nawet jeśli właściciel nie ma szczególnie dobrej ręki do kwiatów.

  • Zielistka lubi ziemię o odczynie lekko kwaśnym. Możemy ją trzymać w żyznej lub przeciętnej, przepuszczalnej ziemi. Tutaj na uwagę zasługuje fakt, że zielistka poradzi sobie nawet w mało żyznej, kiepskiej ziemi.
  • Rośliny doniczkowe lubią być podlewane w określony sposób. Zielistka jest w grupie roślin nie potrzebujących częstego podlewania. I tutaj dobra informacja dla zapominalskich: zielistka sternberga poradzi sobie również z czasowym przesuszeniem. Korzenie rośliny magazynują wodę i dostarczają roślinie niezbędnych składników odżywczych. Dzięki temu piękno liści nie ucierpi, jeśli od czasu do czasu zapomnimy o podlewaniu.
  • Jeśli chodzi o dostęp do słońca, tutaj również zielistka nie stawia przed nami wielkich wymagań. Należy jedynie wiedzieć, że rozwinięta roślina wystawiona na zbyt duże słońce może mieć wyblakłe liście. Trzymanie rośliny w zbyt nasłonecznionym miejscu grozi poparzeniem liści.

Przejdźmy do uprawy zielistki, by dowiedzieć się więcej o jej upodobaniach. Mimo że zielistka nie jest rośliną wymagającą, to jednak trzeba o nią dbać jak o wszystkie ukochane rośliny doniczkowe. Zanim jednak omówimy przesadzanie i opiszemy warunki, w jakich najlepiej rośnie zielistka, zdradzimy kilka informacji o korzystnych wlaściwościach, które kryją w sobie długie liście.

Właściwości zielistki

Chlorophytum to nie tylko doskonała ozdoba dla domu, gdyż jej liście oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Według potwierdzonych naukowo informacji, zielistka oczyszcza powietrze z formaldehydu, ksylenu, toluenu i amoniaku. Warto mieć zielistkę w doniczce, zwłaszcza jeśli pracuje się w miejscu i warunkach, gdzie istnieje ryzyko ulatniania się tych substancji do powietrza.

Liście zielistki upodobały sobie koty. Podjadanie rośliny nie szkodzi zdrowiu futrzaków, dlatego jest to świetna propozycja dla kociarzy, którzy uważnie muszą dobierać rośliny doniczkowe do swojego domu. Nie wszystkie są bezpieczne dla zwierząt, a łatwa w uprawie zielistka pozwala na dowolne skubanie liści.

Uprawa zielistki

Niezależnie od odmiany uprawa zielistki jest łatwa i przy małym wysiłku mamy możliwość cieszyć oko piękną rośliną przez lata. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej po kilku latach zielistka powoli traci swoją urodę. Nie jest to wina doniczki i nie jest konieczne przesadzanie rośliny. Jeśli widzisz, że Twoja zielistka traci urodę, najwyższa pora na pobranie sadzonki. Tymczasem kilka słów o tym, jak dbać o zielistkę.

Gdzie postawić zielistkę?

Roślina lubi cień lub półcień. Umiarkowany dostęp do słońca pozwala na zachowanie pięknych zielonych liści. Najczęściej zielone liście zielistek można spotkać na parapetach. Rozłożysta roślina bardzo ładnie tam wygląda. Trzeba jedynie pamiętać, by miejsce nie było wystawione na palące słońce. Na słońce trzeba też uważać, jeśli zdecydujemy się trzymać zielistkę o rozłożystych liściach w ogrodzie.

Czy zielistkę trzeba przycinać?

Nie jest konieczne przycinanie rośliny. Przycinać można rozłogi, jeśli ma się takie życzenie. Należy wycinać całe rozłogi.

Co ile przesadzać zielistkę?

Roślinę należy przesadzać co 3-4 lata. Podłoże, jak wspominaliśmy wyżej, powinno stanowić przepuszczalną ziemię o lekko kwaśnym odczynie.

Jak podlewać zielistkę?

Wspominaliśmy wcześniej, że zielistka nie wymaga częstego podlewania. Wystarczy więc podlewać ją 2-3 razy w tygodniu w sezonie letnim. Dobrze jest często zraszać liście zielistki i chować ją przed ostrym słońcem. Zimą ograniczamy podlewanie rośliny.

Czy roślinę trzeba nawozić?

Zielistkę nawozimy w miesiącach marzec-październik. Co 2 tygodnie warto wzbogacić ziemię rośliny nawozem. Może to być nawóz sztuczny do roślin doniczkowych lub naturalny na bazie pokrzyw lub dżdżownic.

Skoro mowa o uprawie wąsatej rośliny, mamy dla Was kolejną dobrą wiadomość. Zielistka rzadko choruje i jest bardzo odporna na wszelkiego rodzaju szkodniki. Tak naprawdę jedyne, co może jej zaszkodzić to nadmierne podlewanie lub całkowity jego brak.

Chociaż pisaliśmy, że trzymana na dworze zielistka najczęściej umiera zimą, to tak naprawdę należy do roślin bardzo odpornych na chłód. Nawet jeśli niska temperatura utrzymuje się długo, roślina dobrze ją znosi. Nie pokonają jej nawet przeciągi w mieszkaniu. Jednocześnie zielistka należy do roślin nie znoszących mrozu i to właśnie mróz ją zabija. Najlepiej chronić roślinę przed mrozami, chowając doniczki w pomieszczeniu.

Rozmnażanie zielistki

Z prostej uprawy zielistki możemy przejść do równie prostego rozmnażania rośliny. Niezależnie od odmiany sadzonki zielistki szybko się ukorzeniają i równie szybko rosną. Zielone iście szybko można przesadzić do doniczki i cieszyć nimi oko.

  • Do rozmnożenia rośliny potrzebne są nam sadzonki rozłogowe.
  • Sadzonki zielistek najlepiej pobrać wiosną lub latem w miesiącach od kwietnia do czerwca lub w sierpniu. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w tym czasie.
  • Sadzonkę rośliny można od razu posadzić w ziemi. Prędko wypuści korzenie. Pojawienie się korzeni zauważymy po około 10 dniach, jeśli zdecydujemy się wsadzić sadzonkę do wody.

Po pojawieniu się korzeni, roślinę można posadzić do doniczki z ziemią kwiatową lub w ogrodzie. Jeśli chcemy cieszyć się rośliną oczyszczającą powietrze dłużej, trzymajmy ją wśród innych kwiatów domowych. W pomieszczeniu zielistka znosi warunki, w których inne rośliny sobie nie radzą.

Jeśli lubisz kwiaty, ale niekoniecznie dobrze idzie Ci dbanie o nie, przy zielistce możesz rozwinąć swoje umiejętności i przekonać się, że kwiaty w mieszkaniu warto mieć. Raz, że niesamowicie cieszą oczy i upiększają każde wnętrze, a dwa, że wiele z nich oczyszcza powietrze. Dzięki temu czujemy się lepiej, spędzając czas w zielonym mieszkaniu.

Similar Posts