Fauna i flora

Werbena ogrodowa – pielęgnacja i uprawa

Werbena ogrodowa - pielęgnacja i uprawa

Werbena jest kwiatem, który zainteresuje Cię szczególnie, jeśli jesteś posiadaczem balkonu lub tarasu. To właśnie tam najczęściej można spotkać ten uroczy kwiat. Chociaż werbena to roślina jednoroczna, ma w Polsce wielu zwolenników. Istnieje także wiele odmian tej rośliny, co jest jej kolejną zaletą.

Encyklopedia roślin: verbena kwiat

Werbena ogrodowa (Verbena Hybrida) to, jak podaje definicja, roślina z gatunku werbenowatych. Rodzina ta charakteryzuje rośliny typowe dla klimatu międzyzwrotnikowego i podzwrotnikowego. W Polsce naturalnie występuje tylko jedna odmiana: werbena pospolita. Ta roślina jednak także pojawiła się na naszych ziemiach za sprawą działalności człowieka. Werbenowate nie są spotykane w chłodnych klimatach. Najlepsze warunki dla tych uroczych roślin występują w Ameryce Południowej. Ze względu na klimat panujący w naszej części Europy, werbena jest rośliną jednoroczną i występującą jedynie za sprawą upraw. Mimo stosunkowo krótkiego życia, werbena ogrodowa należy do jednej z ulubionych roślin właścicieli ogrodów. Grupa ta stanowi również piękne kwiaty balkonowe, które są prawdziwą eksplozją kolorów rozjaśniających balkony i tarasy we wszystkich miastach kraju. Pielęgnacja tej rośliny nie należy do najtrudniejszych i jest w zasięgu Twoich możliwości, nawet jeśli nie jesteś zamiłowanym ogrodnikiem.

Werbena kwiat – najpopularniejsze odmiany

Werbena ogrodowa to nie jedyna odmiana tej rośliny. Gatunków jest naprawdę sporo, a wyróżnić można kilka najpopularniejszych odmian, do których należą:

 • Werbena zwisająca, czyli taka, której łodygi swobodnie opadają w dół. Szczególnie upodobana przez właścicieli balkonów i tarasów. Zwisające łodygi z kolorowymi kwiatami doskonale sprawdzają się właśnie w takim otoczeniu. To jedne z roślin, które najładniej prezentują się zwisając z balkonowej balustrady.
 • Werbena pospolita, nazywana również werbeną lekarską. Poza pięknym wyglądem ma również właściwości lecznicze, o których opowiemy sobie w dalszej części artykułu.
 • Werbena ogrodowa z kolei charakteryzuje się dość wysokimi, strzelistymi łodygami. Ten rodzaj wzrostu świetnie upiększy każdy ogród.

Każda z powyższych odmian dzieli się na mniejsze, które różnią się wysokością wzrostu, oraz kolorem kwiatów. Mają one naprawdę urocze nazwy, na przykład Małgosia (czerwone kwiaty z białym środkiem) lub Talizman (całkiem białe kwiaty). Kwiaty werbeny mają różne kolory, od białych po mocno czerwone. Wszystkie spotykane kolory werbeny to: biały, żółty, różowy, czerwony i fioletowy. Kwiaty mogą mieć również charakterystyczne, białe oczka i mocne zakończenia kolorystyczne płatków. Wygląda to naprawdę zachwycająco!

Werbena: uprawa i pielęgnacja

Werbena jest gatunkiem roślin, które nie wymagają wiele od swoich opiekunów. Możesz jednak zauważyć, że często mówi się w ten sposób o wielu roślinach, które w rzeczywistości wymagają jednak odrobiny pracy! Bez względu na wymagania, prawdziwy miłośnik kwiatów z łatwością się z nimi zmierzy. Czego wymaga od nas werbena ogrodowa?

 • Kluczowe dla piękna kwiatów werbeny jest regularne podlewanie rośliny.
 • Pielęgnacja tego kwiatu wiąże się z nawożeniem ziemi, w której rośnie. Werbena lubi żyzną, przepuszczalną ziemię.
 • Jeśli decydujesz się na sadzenie werbeny w pojemnikach, wybierz te większe. Roślina szybko się powiększy, kiedy zacznie rosnąć, a wtedy przyda jej się miejsce.
 • Werbenę sadzi się wiosną. Gotowe sadzonki umieszcza się w ziemi lub doniczkach w maju. Dotyczy to oczywiście sadzonek zakupionych w sklepach ogrodniczych.
 • W warunkach szklarniowych werbenę sadzi się już na przełomie lutego i marca. Dopiero lekko wyrośnięte pędy przesadza się do doniczek. Po 2 tygodniach dobrze jest przyciąć czubki, co ułatwi roślinie wzrost.

Zarówno werbena zwisająca, jak i stojąca będzie piękna na dłużej, jeśli będziesz obrywać z niej zwiędłe liście i kwiaty. Rośliny te długo cieszą oczy, ponieważ kwitną od czerwca do października. To kwiaty stosunkowo wytrzymałe. Mimo że lubią dużo słońca, okres gorszej pogody także im nie zaszkodzi.

Mimo dużej wytrzymałości, werbena nie wyrośnie, a nasz ogród lub taras zostanie bez ozdoby na lato, kiedy ziemia, którą użyjemy będzie jałowa lub nieodpowiednia, zbyt piaszczysta. Dobrze jest korzystać z nawozu. Kiedy roślina zacznie wyrastać, najtrudniejsze mamy już za sobą. Warto jednak pamiętać, że nawozy o dużej zawartości azotu sprzyjają wzrostowi nie samych kwiatów, a niemal wyłącznie liści rośliny. Odpowiednia pielęgnacja wymaga zatem zwracania uwagi na kwestię nawozu. Nie martw się, jeśli trudność sprawia Ci dokładne analizowanie każdego rodzaju nawozu. Sprzedawca w sklepie ogrodniczym z pewnością pomoże Ci wybrać odpowiedni rodzaj.

Prawdopodobnie pielęgnacja uprawy i wyrastających roślin nie będzie dla Ciebie kłopotem. Interesującą kwestią może być także rozmnażanie Twoich roślin z tego gatunku. Najprostszym sposobem jest wysianie nasion w czasie końca zimy, jak zostało to opisane wyżej. Nie wszystkie rodzaje werbeny jednak wytwarzają nasiona. W takim wypadku, kiedy lato zmierza ku końcowi, należy zebrać kilka ładnych sadzonek i zasadzić je w osobnych donicach. Pobrane szczepki werbeny ukorzenią się, a odpowiednia pielęgnacja pozwoli im przetrwać do wiosny. Taki zabieg zakończy się sukcesem, kiedy zapewnisz swoim sadzonkom chłodne, ale nasłonecznione miejsce.

Werbena – na co należy uważać?

Pielęgnacja werbeny jest stosunkowo prosta i przyjemna. Również rozmnażanie nie wymaga wielkiego zachodu, a ewentualne szczepki, przy niewielkim nakładzie pracy z łatwością doczekają kolejnego sezonu. Mimo wysokiej odporności werbena także jest narażona na swego rodzaju szkodliwe czynniki.

 • Wrogiem kwiatów i łodyg jest grzyb nazywany zgorzelem. Zbyt dużo wilgoci sprzyja powstawaniu i rozmnażaniu tego szkodnika. Grzyb z reguły atakuje świeżo zasiane szczepki. Doprowadza to do wysychania naszych siewek. Kiedy zauważysz niepokojące zmiany wśród swoich roślinek, szybko usuń te egzemplarze, które różnią się od pozostałych. Nie przeoczysz tego, gnijące łodyżki szybko będą widoczne dla Twoich oczu. Po usunięciu chorych sadzonek, resztę podlej środkiem grzybobójczym . W ten sposób uda Ci się ocalić pozostałe rośliny.
 • Nie sposób pominąć drobnych owadów i insektów, które chętnie pożywiają się werbeną doprowadzając do jej uszkodzenia. Mowa o przędziorkach, które lubią siedzieć sobie na spodniej stronie liści. Te drobne stworzenia sięgają zaledwie 3 mm, ale nie przeszkadza im to w precyzyjnym wysysaniu soków z każdego niemal gatunku roślin. Przędziorki ciężko zauważyć, ale ich obecność objawia się jasnymi plamkami na liściach. Warunki sprzyjające życiu tych szkodników stwarza susza. Szkodniki zwalcza się specjalnymi środkami chemicznymi.
 • Kolejnym, popularnym wrogiem werbeny, a także innych roślin ogrodowych jest mączniak prawdziwy. To również odmiana grzyba. Jego obecność zdradza niemiły dla oka biały nalot na łodygach i liściach kwiatów. Mączniak może atakować rośliny już wczesną wiosną. Na początku zauważysz niewielkie plamki białego nalotu, które stopniowo będą się rozrastać. Nie powstrzymywany grzyb zajmie wszystkie sąsiednie łodygi i kwiaty, dlatego warto reagować szybko.
 • Niektóre źródła zwracają również uwagę na ziemiórki, które same w sobie nie są aż tak groźne, jak wyżej wymienione czynniki, ale również nie sprzyjają wzrostowi silnej i zdrowej rośliny. Owady te mają postać niewielkich muszek, które ciężko odróżnić od popularnych muszek owocówek. Mimo tego, że żywią się martwymi roślinami i resztkami, to składają obok kwiatów larwy. Młode larwy, kiedy brakuje pokarmu, zaczynają podjadać zdrowe korzenie. Jak się zapewne domyślasz, nie sprzyja to zdrowiu i sile rośliny. To jednak ekstremalny przykład. Znacznie częściej ziemiórki przenoszą choroby i grzyby, które są dla roślin znacznie bardziej zabójcze.

Wyżej wymienione szkodniki to oczywiście nie jedyne pasożyty lub insekty zagrażające werbenie. To jedne z bardziej znanych. Nie ma sensu martwić się na zapas zagrożeniami. Prawidłowa pielęgnacja uchroni Twoje rośliny przynajmniej przed większością pasożytów. Kiedy dojdzie do zarażenia sadzonek lub kwiatów ważna jest szybka reakcja. Im wcześniej kupisz odpowiedni środek zwalczający szkodniki, tym większe są szanse, że uda się uratować roślinę.

Werbena lecznicza – korzystne właściwości

Werbena pospolita, chociaż ma dość niewdzięczny drugi człon nazwy, jest bardzo ciekawą rośliną. Charakteryzuje się równie przyciągającym oko wyglądem, a także oferuje korzystne właściwości zdrowotne. Oto kilka cech, które warto znać:

 • Werbena nazywana jest świętym zielem właśnie ze względu na posiadane właściwości zdrowotne.
 • Napary z werbeny działają uspokajająco i łagodzą stres. Jak w przypadku każdych ziół o tych właściwościach, napar należy spożywać w miarę regularnie, by efekty były widoczne.
 • Werbena wzmacnia organizm i działa przeciwzapalnie.
 • Korzystanie z tej rośliny w czasie kaszlu z pewnością pomoże w wykrztuszaniu wydzieliny.
 • Do korzystnych cech werbeny należą także właściwości przeciwzakrzepowe.

Co ciekawe, werbena sprawdzi się również jako przyprawa. Jeśli zależy Ci na ograniczeniu spożywania soli, ta roślina jest dla Ciebie. Podobnie jak wiele innych ziół o skutecznym działaniu, także werbena nie jest polecana kobietom w ciąży. Każda wielbicielka korzystnych właściwości roślin uprawnych powinna, w czasie ciąży, konsultować spożywanie produktów tego typu ze swoim lekarzem.

Ogrodowa werbena doskonale sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach zdobiących Twój balkon lub taras. Rośliny doniczkowe z łatwością można przestawić w inne miejsce, by dumnie prezentowały swoje wdzięki. Stosunkowo niewielkie wymagania i szerokie zastosowanie kwiatów w celach ozdobnych, stanowią wystarczający argument, by zdecydować się na sadzonki! Piękny ogród lub taras w prosty sposób może być w zasięgu Twoich możliwości.

Podobał Ci się tekst? Sięgnij także o inne porady ogrodnicze! Strona główna pokieruje Cię do wszystkich interesujących tematów. Być może zainteresuje Cię także nasza grupa na Facebooku! Dodaj się także do newslettera, by być na bieżąco. Porady i ciekawostki ogrodnicze, aktualizacje treści kilka razy w tygodniu! Nie wykorzystujemy Twoich danych osobowych w celach marketingowych!

Zgodnie z definicją RODO dot. przetwarzania danych osobowych, zapisanie się do newslettera oznacza wyrażenie zgody dotyczące wykorzystywania i przetwarzania danych osobowych w celach określonych w regulaminie. Zgoda na przetwarzanie danych osobowych jest dobrowolna.

Similar Posts