Odpowiednie pielęgnowanie grzejników, podobnie jak każdego innego urządzenia, jest niezbędne, aby służyły nam przez długie lata i działały bezawaryjnie. Konieczne jest również korzystanie z nich zgodnie z przeznaczeniem. W tym artykule dowiesz się, jakie trzy najczęstsze błędy popełniają użytkownicy grzejników, które mogą prowadzić do niewłaściwego działania urządzeń lub wystąpienia awarii.
Zasłanianie grzejników pokojowych
W wielu domach lub mieszkaniach, zwłaszcza starszych, często spotyka się sytuację, w której mieszkańcy zakładają różnego rodzaju osłony na grzejniki pokojowe. Decyduje się na to zazwyczaj z powodów estetycznych lub praktycznych. Należy jednak pamiętać, że zasłanianie lub zabudowywanie grzejników pokojowych jest poważnym błędem, który negatywnie wpływa na działanie samego urządzenia oraz temperaturę w pomieszczeniu. Niestety, każda osłona lub zabudowa grzejnika uniemożliwia odpowiednie promieniowanie ciepła oraz utrudnia rozchodzenie się ogrzanego powietrza po pomieszczeniu.
Osłonięte urządzenie grzewcze musi mieć wyższą temperaturę, aby dostarczyć taką samą ilość ciepła co nieosłonięty grzejnik. W rezultacie kaloryfer staje się znacznie mniej wydajny, co odbija się na rachunkach za energię. Należy również zauważyć, że zabudowanie grzejnika może zakłócić prawidłowe działanie zaworu z głowicą termostatyczną, która jest wyposażona w czujnik temperatury. Ogrzane powietrze gromadzi się przy kaloryferze zamiast rozchodzić się po pomieszczeniu. Powoduje to automatyczne zamknięcie zaworu, nawet jeśli w pozostałej części pomieszczenia jest chłodniej.
Suszenie prania na grzejniku
Wiele osób używa grzejników łazienkowych jako suszarek do mokrego prania. Często wieszają pranie na grzejnikach, aby przyspieszyć proces suszenia, zwłaszcza gdy pranie jest dopiero wyjęte z pralki. Jest to jednak błąd, ponieważ powoduje to wchłanianie dużej ilości wilgoci przez ściany, co prowadzi do szybkiego rozwoju pleśni. Regularne używanie grzejnika jako suszarki do mokrych ubrań może wymagać częstych remontów pomieszczenia oraz negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców.
Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto korzystać z grzejnika łazienkowego jedynie w przypadku lekko wilgotnych ubrań, które zostały wcześniej podsuszone. Grzejnik pełni tu rolę jedynie jako pomocnicze urządzenie. Podobnie jest w łazience. Szkodliwym rozwiązaniem jest zawieszanie mokrego ręcznika na grzejniku po kąpieli, zwłaszcza jeśli używamy stalowego grzejnika. Wilgoć przenika na grzejnik i może spowodować jego korodowanie. Natomiast nie ma przeszkód, aby wykorzystać grzejniki do podgrzewania ręczników czy szlafroków, które otulą nas swoim ciepłem po wyjściu spod prysznica czy wanny.
Niewłaściwe ustawienie temperatury
Głowica termostatyczna zamontowana na grzejniku zapewnia wygodę i kontrolę nad emitowanym ciepłem. Jednak często użytkownicy ustawiają głowicę na maksymalną wartość. Jest to jednak błąd, ponieważ przekręcenie głowicy na pozycję numer 5 nie powinno być stosowane bez wyraźnej potrzeby, ponieważ skutkuje to temperaturą 25-28 stopni Celsjusza. W łazience zaleca się ustawienie głowicy na pozycję „4”, co daje temperaturę w zakresie od 22 do 24 stopni Celsjusza, a w pozostałych pomieszczeniach wystarczy ustawić ją na „3”. Zapewni to temperaturę w granicach 20 stopni Celsjusza, która jest optymalna dla naszego zdrowia, samopoczucia i… portfela! Okazuje się bowiem, że zmniejszenie temperatury o 1 stopień może prowadzić do redukcji zużycia energii nawet o 8%!
Innym błędem jest różne ustawianie termostatów w różnych pomieszczeniach mieszkania lub domu. W jednym pomieszczeniu grzejnik pokojowy lub grzejnik łazienkowy jest całkowicie wyłączony lub ustawiony na minimum, podczas gdy w innym pokoju jest odkręcony na maksimum. Często błędnie zakładamy, że w ten sposób oszczędzamy na kosztach ogrzewania. Jednak chłodne powietrze miesza się z cieplejszym powietrzem, co skutkuje tym, że grzejnik pracujący na maksymalnej mocy nagrzewa jeszcze bardziej niż powinien. Rzeczywiste oszczędności można osiągnąć poprzez odpowiednie ustawienie głowic termostatycznych we wszystkich pomieszczeniach, aby uzyskać równomierne temperatury w całym mieszkaniu lub domu.
Zapraszamy do sklepu internetowego dobrygrzejnik.pl gdzie znajdą Państwo pełną ofertę grzejników z darmową dostawą.