Porady

Panele podłogowe, płytki, czy winyl? Jaką podłogę wybrać?

Panele podłogowe, płytki, czy winyl? Jaką podłogę wybrać?

Podłoga to element wykończenia, którego nie sposób zignorować. Dobrze dobrana podłoga jest estetyczna, wytrzymała i zapewnia komfort domownikom. Co sprawdza się lepiej — panele podłogowe, płytki, czy winyl? Poznaj wady i zalety każdego rozwiązania!

Wygląd i styl

Szeroki wybór paneli drewnopodobnych, paneli winylowych i płytek umożliwia zaaranżowanie przestrzeni w stu procentach zgodnej z oczekiwaniami. Co najlepsze, podłoga nie musi być droga, by była modna i trwała, a do tego trafiająca w indywidualny gust. Obecnie dużą popularnością cieszą się panele drewnopodobne, które świetnie imitują naturalne drewno, a przy tym są dużo od drewna tańsze. Podobną funkcję mogą pełnić panele winylowe, które również dostępne są w różnych wersjach.

Z kolei płytki wciąż są uważane za bezkonkurencyjne w kuchni i łazience. Płytki podłogowe także występują w wielu wzorach i formatach, co pozwala na dużą dowolność w aranżacji. Więcej na temat aktualnych trendów przeczytasz we wpisie: Najnowsze trendy w panelach podłogowych: przewodnik po sezonie 2023.

Wytrzymałość i odporność

Współczesne panele podłogowe wykonane z materiałów drewnopodobnych są odporne na ścieranie, uderzenia i wilgoć, oczywiście w granicach rozsądku. Ze swojej wytrzymałości znane są także płytki, ale niewiele osób decyduje się na to rozwiązanie w sypialni czy salonie, ponieważ płytki są mniej przytulne, a stąpanie po nich boso może powodować dyskomfort. Z kolei panele winylowe są mniej odporne na zarysowania i mogą się odkształcać pod ciężarem mebli. Przy wyborze należy więc wziąć pod uwagę specyfikę urządzanego pomieszczenia.

Komfort i ciepło

Osoby, które decydują się na montaż ogrzewania podłogowego, mają pełną dowolność w wyborze podłóg. Ogrzewanie niweluje wadę płytek, którą jest niski komfort cieplny. W przypadku mieszkań bez ogrzewania podłogowego lepszym wyborem będą panele winylowe, które dodatkowo można ocieplić puszystym dywanem. Powszechnie uważa się, że największy komfort i ciepło zapewniają panele drewniane lub drewnopodobne, zwłaszcza jeśli mają dobry podkład i świetną jakość.

Czyszczenie i konserwacja

Regularne mycie podłóg to konieczność, jeśli chcemy cieszyć się czystością i komfortem. Jednakowo panele drewnopodobne oraz winyle nie wymagają specjalnych produktów ani cyklicznej konserwacji. Wystarczy woda i płyn do mycia. W przypadku płytek utrudnieniem mogą być fugi, które wymagają większego zaangażowania podczas mycia. Z kolei drewniana podłoga jest bardziej wymagająca i zaleca się, by czyścić ja lekko zwilżonym mopem. Drewno wymaga również konserwacji.

Budżet

Aranżowanie wnętrz w 2023 roku oznacza dostęp do wielu możliwości i nie wszystkie wiążą się z wysokimi kosztami, mimo wysokiej inflacji. Co więcej, czasami lepiej wydać więcej pieniędzy na podłogę, by móc rzadziej wymieniać ją na nową — to także jest oszczędność. W sklepach coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy klasycznych rozwiązań, jak i osoby poszukujące designerskich paneli czy płytek do mieszkania lub domu.

Similar Posts