Porady

Rodzaje wiertarek: jakie wiertarki warto mieć?

Rodzaje wiertarek: jakie wiertarki warto mieć?

Miłośnicy majsterkowania z reguły mają w swoich domach imponujące kolekcje narzędzi i akcesoriów, które kiedyś mogą się przydać. Mimo to bardzo często okazuje się, że w domu i tak brakuje tego, co jest aktualnie potrzebne. Wśród sprzętów remontowych to właśnie wiertarka jest urządzeniem, z którego korzysta się najczęściej. Przedstawiamy wszystkie rodzaje wiertarek oraz podpowiadamy, jakie warto mieć!

Wiertarki dla amatorów i wiertarki profesjonalne

W obecnych czasach wybór wiertarek jest niemal tak duży, jak wybór kosmetyków. W sklepach budowlanych, zwłaszcza w sklepach online, znajdziemy wiertarki w szerokiej rozpiętości cenowej i równie szerokiej rozpiętości parametrów. Eksperci w tej dziedzinie wyróżniają wiertarki dla amatorów i dla profesjonalistów. Dostępne są także wiertarki półprofesjonalne, które z pewnością spodobają się amatorom-pasjonatom. Tego typu klasyfikacja dotyczy przede wszystkim mocy danego urządzenia. Wiertarki o maksymalnej dostępnej nocy zwyczajnie nie są potrzebne w warunkach domowych.

Rodzaje wiertarek

Powszechnie rozróżnia się dwa rodzaje wiertarek: wiertarki udarowe i wiertarko-wkrętarki. Wynika to z faktu, iż są to narzędzia najbardziej uniwersalne i najczęściej wybierane. Zdarza się jednak, że potrzebny jest bardziej wyspecjalizowany sprzęt. Jakie są więc dostępne rodzaje wiertarek?

  • Wiertarki kątowe (sięgają tam, gdzie klasyczne wiertarki nie są w stanie)

  • Wiertarki ręczne (działają bez elektryczności)

  • Wiertarki stołowe (do wiercenia otworów o dużej średnicy)

  • Wiertarki magnetyczne (wyposażone w elektromagnes)

  • Wiertarko-mieszarki (do wiercenia i mieszania zapraw)

  • Wiertarki do szkła (z hartowanym frezem)

  • Wiertarki wielowrzecionowe (idealne do obróbki drewna)

Nie wszystkie rodzaje wiertarek są potrzebne w wyposażeniu przeciętnego Kowalskiego. Jeśli Twoim hobby jest na przykład stolarstwo, to dobrym pomysłem będzie zakup wiertarki wrzecionowej lub kątowej. Jednak w większości przypadków najlepszym wyborem będzie dobra wiertarka udarowa, która jest w miarę uniwersalna i sprawdzi się nawet przy wierceniu ścian zbrojonych. Wystarczy odpowiednio postępować, o czym możesz przeczytać tutaj: Sposoby wiercenia w betonie zbrojonym. Jaki sprzęt wybrać?

Jaką wiertarkę warto kupić?

Powiedzmy, że wybrałeś już idealny rodzaj wiertarki dla siebie. To jednak nie koniec. Należy dodatkowo sprawdzić parametry wybranego sprzętu. Na co zwracać uwagę przy zakupie wiertarki? Pierwszym istotnym parametrem jest moc urządzenia. Szacuje się, że wiertarki do podstawowego użytku powinny mieć około 600 W. Wydajniejsze okażą się jednak wiertarki o mocy około 700-800 W.

Uwagę należy zwrócić również na jeden mały szczegół, a mianowicie — czy wiertarka udarowa, jeśli taką wybierzesz, ma możliwość wyłączenia udaru. Ta funkcja nie sprawdza się przy wierceniu w drewnie i tworzywach sztucznych. Dla komfortu pracy znaczenie ma waga sprzętu oraz rodzaj zasilania. Dostępne są wiertarki sieciowe i akumulatorowe, przy czym te drugie mają nieco mniejszą moc.

Similar Posts