Porady

Czym jest bungalow i dlaczego cieszy się coraz większą popularnością?

Budowa domu jednorodzinnego to wyzwanie, a jednocześnie marzenie wielu osób. W ostatnich latach szczególnie popularne stały się niskie domy parterowe. Wcześniej bungalowy znano w Europie wyłącznie jako budynki na wynajem dla turystów, ale z czasem doceniono ich funkcjonalność, przez co stały się jednym ze ścisłych trendów w budownictwie.

Bungalow — co to za budynek?

Bungalow to rodzaj domu jednopiętrowego, zazwyczaj z niskim, poziomym profilem, bez schodów i wyraźnego podziału na kondygnacje. Charakteryzuje się prostą konstrukcją oraz przestronnymi werandami. Bungalowy mają funkcjonalny układ pomieszczeń, a ich estetyka może być różnorodna, od tradycyjnej do nowoczesnej. Są uważane za przytulne, harmonijne z otoczeniem i często bliskie naturze. W wielu projektach bungalowy mają duże okna, dzięki którym do wnętrza domu wpada mnóstwo naturalnego światła.

Pierwsze bungalowy budowano na terenach, na których obecnie znajdują się Bangladesz i Indie. Obcobrzmiące słowo „bungalow” oznacza budynek w stylu bengalskim, a więc typowym dla historycznego regionu zwanego Bengalem. Pierwsze bungalowy w Europie zaczęto budować w XX wieku. Wtedy miały one postać bardzo prostych budynków turystycznych. Stany Zjednoczone wcześniej doceniły zalety bungalowów — pierwszy budynek tego typu wybudowano w USA w latach 80 XIX wieku. Dzisiaj bungalowy przybierają rozmaite formy i cieszą się dużym uznaniem na rynku nieruchomości.

Czy bungalow to dobry pomysł na dom?

Słowo bungalow zdecydowanie nie oddaje wspaniałych cech budownictwa parterowego. Co więcej, czasami bungalowy wciąż kojarzą się z surową zabudową turystyczną typową dla nadmorskich miejscowości sprzed lat. Zdecydowanie warto wiedzieć więcej na temat współczesnych bungalowów, gdyż parterowy budynek może okazać się domem Twoich marzeń!

Projekty domów parterowych dostępne w Polsce znacząco różnią się od prostych obiektów na wynajem, popularnych wiele lat temu. To przestronne i funkcjonalne domy, stanowiące wygodną i bezpieczną przestrzeń dla osób w każdym wieku. Komfort życia w bungalowie docenią zwłaszcza rodzice małych dzieci oraz osoby starsze. Jeśli zainteresowały Cię zalety domów typu bungalow, koniecznie sprawdź wpis: Za co kochamy bungalowy? Projekty domów parterowych coraz bardziej popularne wśród inwestorów. W tekście znajdziesz informacje, które mogą Ci się przydać!

Czy budowa bungalowu to kosztowna inwestycja?

Budowa domu zawsze jest kosztowna, jednak bungalow jest rozwiązaniem zdecydowanie tańszym od budynku piętrowego. Powód jest prosty — bungalowy są mniejsze, lżejsze, a do ich realizacji potrzeba zdecydowanie mniej materiałów. Projekty domów parterowych także wydają się nieco tańsze. Najtańsze oferty są dostępne już od 2000 zł.

Koszt budowy bungalowu w stanie surowym zamkniętym sięga średnio od 150 000 do 300 000 zł. Pozostałe wydatki zależą od indywidualnych planów aranżacyjnych. Jednocześnie warto pamiętać, że oszczędzanie na materiałach budowlanych zazwyczaj nie jest dobrym rozwiązaniem.

Similar Posts