Prace wykończeniowe w mieszkaniu przypominają trochę skarbonkę, do której wrzuca się pieniądze raz za razem. Trudno się więc dziwić, że ludzie szukają oszczędności, skupiając się przede wszystkim na tym, by zmieścić się w budżecie, a nie, by mieć w mieszkaniu same najlepsze rzeczy. Są jednak elementy, na których nie warto oszczędzać. Dowiedz się, w co trzeba zainwestować przy wykańczaniu wnętrz!
Instalacja elektryczna
Pierwsze i najważniejsze: instalacja elektryczna w domu musi być perfekcyjna. Nie chodzi tu o komfort, tylko bezpieczeństwo domowników. Na instalacje elektryczne powinny uważać szczególnie te osoby, które kupiły mieszkanie w starym budownictwie. Dawne rozwiązania mogą przyprawiać o ciarki.
Instalacja elektryczna złej jakości bardzo często nie wytrzymuje napięcia. Może się okazać, że chodząca pralka, telewizor i lodówka spowodują wysadzenie korków. To nic w porównaniu do pożarów, których przyczyną jest właśnie wadliwa instalacja. Zostawisz włączoną pralkę, wyjdziesz po bułki do sklepu, a w tym czasie iskra wywoła pożar. Nikt nie chce doświadczyć takiego koszmaru!
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Równie ważna jest instalacja wodno-kanalizacyjna. Jej stan warto sprawdzić przed wykonaniem kolejnych prac. Zwykle wymiana armatury narusza stare przyłącza, dlatego warto sprawdzić ich stan przed dalszą pracą.
Podłoga
Mnóstwo elementów wykończenia wnętrz ma swoje tańsze zamienniki, ale podłoga do nich nie należy. Po podłodze się chodzi, skacze, przesuwa meble, wylewa napoje — jednym słowem, to element mieszkania narażony na największą eksploatację. I o ile w sypialni możesz zdecydować się na tańsze, mniej odporne panele, o tyle w kuchni, korytarzu, czy łazience tania podłoga szybko się zużyje. W końcu zepsuje całą estetykę wnętrza, a to oznacza kolejny remont. A nie ma nic gorszego niż wymiana podłogi przy pełnym wyposażeniu wnętrza.
A jeśli chcesz poznać więcej wskazówek na temat prac wykończeniowych, zobacz artykuł: Prace wykończeniowe, co warto wiedzieć. W tekście znajdziesz sporo porad, o których nie mówimy w tym wpisie.
Zamki w drzwiach wejściowych
Drzwi wejściowe są z reguły solidne i antywłamaniowe. Rzadko jednak mówi się o tym, że nawet najdroższe antywłamaniowe drzwi na nic się zdadzą, kiedy zamek będzie kiepski. Przy wyborze drzwi zwróć więc uwagę przede wszystkim na zamki.
Jeśli nie planujesz wymieniać drzwi wejściowych w mieszkaniu, tym bardziej zwróć uwagę na zamki. Deweloperzy zwykle oszczędzają na takich szczegółach, wybierając standardowe drzwi antywłamaniowe ze znanymi wszystkim złodziejom zamkami. Praktycznie wszystkie zamki w drzwiach można wymienić. W ten element warto zainwestować, zwłaszcza gdy w okolicy często dochodzi do kradzieży.
Estetyka ścian
Ostatnim punktem na naszej liście są ściany. Krzywe ściany w budynkach mieszkalnych to rzecz powszechna. Pedantyczne oko natychmiast dostrzeże wszelkie nierówności, których nie przykryje nawet najpiękniejsza farba.
Jeśli widzisz, że ściany w Twoim mieszkaniu aż proszą się o wyrównanie — nie ignoruj tego faktu. Widok krzywizn będzie Cię dręczył już zawsze, więc lepiej wydać więcej na etapie prac wykończeniowych, niż później wykonywać poprawki po pomalowaniu ścian. Mniejsze krzywizny można wyrównać gładzią, a przy bardziej dramatycznych sytuacjach warto użyć płyty gips-karton.