Porady

Fugowanie klinkieru – jak poprawnie fugować cegły lub płytki klinkierowe?

Fugowanie klinkieru – jak poprawnie fugować cegły lub płytki klinkierowe?

Klinkier – ceramika otrzymywana w wyniku spiekania w wysokich temperaturach glin wapienno – magnezowych, żelazistych lub wapienno – żelazistych, wykorzystywana jest do produkcji cegieł i płytek oraz dachówek i bruku. Klinkierowe cegły i płytki są ozdobą elewacji i kominów, a przy tym są wyjątkowo odporne na mróz i działanie wilgoci.

Materiały i narzędzia do fugowania

Jeśli ktoś nie ma większego pojęcia o fugowaniu ani żadnego doświadczenia budowlanego lepiej zlecić tę pracę fachowcom. Niewłaściwe fugowanie nie tylko oszpeci dom, ale obniży walory użytkowe klinkieru, szczególnie jeśli w źle uszczelnionych przestrzeniach między cegłami czy płytkami gromadzić się będzie woda.

Do fugowania klinkieru używa się specjalnej zaprawy. Należy przeczytać i dokładnie stosować wszystkie zalecenia producenta. Na rynku są gotowe fugi, które nie wymagają mieszania, ale wielu fachowców woli kupić zaprawę w proszku i samodzielnie wymieszać ją z wodą. W tym celu należy w naczyniu umieścić kilka kielni zaprawy i dodając wodę dokładnie mieszać. Fuga powinna mieć odpowiednią gęstość i być elastyczna. Aby to sprawdzić najlepiej ulepić wałeczek i kilkukrotnie przetoczyć go między dłońmi. Jeśli wałeczek się rozpadnie, to znak, że fuga jest zbyt sucha – trzeba dodać wody. W przypadku brudnych śladów na ręce należy dosypać zaprawy – fuga była zbyt rozwodniona, za mokra.

Do nakładania fugi potrzebna jest szpachelka.

Nakładanie fugi

Fugowanie klinkieru można przeprowadzić wówczas, gdy dobrze zwiąże zaprawa murarska. W przypadku ściany z cegieł jest to czas od 7 do nawet 14 dni.

Spoinowanie klinkierowej ściany rozpoczyna się od szczelin pionowych. Do każdej wkłada się szpachelką taką ilość fugi, aby lekko dotykała zaprawy murarskiej i nie wystawała nad powierzchnię cegieł czy płytek. Fugi nie należy wciskać na siłę, a jej nadmiar zbierać należy systematycznie szpachelką. Po wypełnieniu szczelin pionowych te same czynności należy powtórzyć dla spoin poziomych.

Klinkier wypełniony fugami należy oczyścić szczotką z włosia. Należy robić to delikatnie, aby nie uszkodzić fugi i zadbać o czystość szczotki, aby nie przenieść zanieczyszczeń, które trwale przylgną do fugi.

Spoinowanie klinkieru można wykonać przy pomocy fug o różnych kolorach. Jako, że fugi mają zdobić, to trzeba pamiętać, że jasny, bardzo wyróżniający się kolor fugi uwydatni wszystkie niedociągnięcia. Jeśli nie mamy pewności co do jakości wykonania, lepiej zdecydować się na kolor neutralny, który nie przyćmi ani nie zaburzy piękna klinkieru.

Similar Posts