Porady

Tradycyjne suszenie prania vs suszarka bębnowa – porównanie

Tradycyjne suszenie prania vs suszarka bębnowa - porównanie

Automatyczne suszarki bębnowe zdobywają w Polsce coraz większą popularność. Przede wszystkim jednak korzystamy ze zwykłych metod suszenia prania – rozwieszając ubrania w łazience lub na suszarce w salonie. Jaka metoda jest najlepsza? Odpowiedź może Cię zaskoczyć.

Rodzaje klasycznych suszarek do prania

Klasyczne sposoby suszenia obejmują rozkładane suszarki do prania, które można umieścić w dowolnym miejscu – salonie, sypialni lub na balkonie. Dostępne są także suszarki do rozkładania nad wanną lub kabiną prysznicową.

Równie popularne, chociaż coraz rzadziej spotykane w nowoczesnych mieszkaniach, są sznurki, które zawiesza się w łazience albo na balkonie. To najpopularniejsze rozwiązanie w przypadku małych mieszkań. Sprawdź także inne sposoby na suszenie ubrań w małym mieszkaniu, by dowiedzieć się więcej na ten temat.

Wady i zalety tradycyjnych suszarek do prania

Dwuskrzydłowa suszarka na ubrania lub sznurki do zawieszenia w łazience to rozwiązanie, które jest tanie i proste w obsłudze. W przypadku suszarek rozkładanych trzeba się jednak liczyć z ich mało estetycznym wyglądem. Ubrania suszące się w salonie połączonym z kuchnią są również narażone na pochłanianie zapachów z obiadu, co jest naprawdę irytujące.

Z kolei suszenie prania w łazience nie zawsze jest skuteczne. Pomieszczenia ze słabą wentylacją i dużą wilgotnością powietrza nie sprzyjają wysychaniu ubrań. W przypadku tradycyjnych metod suszenia prania te trudności pojawiają się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Rodzaje suszarek bębnowych

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje elektrycznych suszarek: suszarka wywiewowa, suszarka kondensacyjna i suszarka kondensacyjna z pompą ciepła. Pierwszy rodzaj wydala parę wodną powstałą w procesie suszenia do kanału wentylacji. Z kolei suszarki kondensacyjne zamieniają parę wodną w wodę. Obecność pompy ciepła pozwala na wykorzystywanie wody do schładzania systemu, co prowadzi do oszczędności energii i większej wygody korzystania z urządzenia.

Dostępne są również pralko-suszarki, czyli urządzenia 2w1. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność miejsca, jednak wiąże się z niższą skutecznością.

Wady i zalety suszarek elektrycznych

Elektryczne suszarki to źródło wygody – oszczędność czasu i miejsca. Nowoczesne suszarki elektryczne z wysoką klasą energetyczną zużywają mniejsze ilości prądu, dzięki czemu posiadanie tego urządzenia nie wiąże się z wyższymi rachunkami za prąd.

Do wad suszarek elektrycznych można zaliczyć wyższą cenę w porównaniu do zwykłych suszarek lub sznurków. Co więcej, tańsze modele suszarek elektrycznych często nie są tak skuteczne, jak ich droższe odpowiedniki. Decydując się na zakup dobrej suszarki bębnowej, trzeba się liczyć z większym wydatkiem.

Jaką suszarkę do prania wybrać?

Jeśli Twoje mieszkanie ma dobrą wentylację i nie przeszkadza Ci stojąca w centralnej części pomieszczenia suszarka – możesz pozostać przy tradycyjnym rozwiązaniu. Jeśli jednak pranie w domu nie chce wyschnąć, warto pomyśleć nad zakupem dobrej suszarki elektrycznej.

Similar Posts