Porady

Problemy ze snem, jak sobie radzić?

Problemy ze snem, jak sobie radzić?

Bezsenność jest niezwykle uciążliwą dolegliwością, dotykającą coraz więcej osób. Problemy ze snem mogą być jednym z objawów chorobowych, a niekiedy wynikają po prostu ze złej higieny snu. Jedno jest pewne — bezsenności nie wolno bagatelizować, gdyż jest to wyraźny sygnał, jaki daje nam nasz organizm. Podpowiadamy, jak sobie radzić w przypadku problemów ze snem.

Przyczyny problemów ze snem

Z wiekiem stajemy się coraz bardziej czuli na zmiany w otoczeniu, które mogą zakłócać nasz sen. Zła temperatura w sypialni, kiepski materac, drzemka w ciągu dnia: to tylko przykłady czynników, które mogą zaburzać komfort snu lub powodować uciążliwą bezsenność. Obok tych przykładów należy również wskazać nieprawidłową dietę, stres i używki.

Zdarza się, że przyczyny problemów ze snem są dużo poważniejsze. W przypadku bezsenności warto dokładnie zbadać układ krążenia, gdyż problemy ze snem często są wynikiem chorób serca. Zaburzenia snu wywołuje także nadciśnienie, nadczynność tarczycy i choroby psychiczne, między innymi depresja, czy nerwica. Odkrycie przyczyny pozwoli dobrać odpowiednie leczenie, które skutkiem będzie zniwelowanie objawów choroby, w tym bezsenności.

Jak sobie radzić z bezsennością?

Długotrwała bezsenność wymaga konsultacji z lekarzem w celu wykluczenia problemów zdrowotnych. Każdy moment jest dobry, by wykonać badania profilaktyczne. Naprawdę nie ma się czego bać. Jeśli jednak badania jednoznacznie wskazują, że organizm jest zdrowy, wtedy należy przyjrzeć się higienie snu. Zaleca się, by nie spożywać posiłków na około 2 godziny przed snem. Późne popołudnie to także ostatni moment na picie napojów o właściwościach pobudzających. Kawa, matcha i napoje energetyczne mogą mieć ogromny wpływ na sen. Wieczorami lepiej zastąpić je wyciszającymi herbatami, na przykład rumiankiem.

Eksperci zalecają również, by codziennie odbywać co najmniej 30-minutowe spacery, a przed snem nie oglądać telewizji i nie wpatrywać się w ekran telefonu. Światło niebieskie także niekorzystnie wpływa na jakość snu i może bardzo utrudniać zasypianie.

Jak zadbać o jakość snu?

Zdarza się, że przyczyna bezsenności jest prozaiczna. Niewygodne łóżko i materac mogą powodować nie tylko bezsenność, ale również bóle kręgosłupa. Warto więc dokładnie zbadać swoje miejsce do spania. Może się okazać, że nowy materac (odpowiednio dobrany!) całkowicie rozwiąże problem ze snem. Więcej wskazówek znajdziesz na stronie: https://elementarzprojektanta.pl/jaki-materac-wybrac-podpowiadamy/.

Sypialnia powinna być miejscem sprzyjającym odprężeniu. Przed snem pokój zawsze należy wywietrzyć, a jeśli to możliwe, należy spać przy otwartym oknie. Im niższa temperatura w sypialni, tym większy komfort snu. Zdecydowanie należy unikać zbytniego nagrzewania sypialni, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy mimowolnie rozkręcamy grzejniki na maksa. I na koniec warto wspomnieć również o tym, że na wieczorny spoczynek powinniśmy udawać się o tych samych porach, a sen powinien trwać około 8 godzin.

Similar Posts