Porady

Wentylacja hybrydowa ​– to musisz wiedzieć!

Wentylacja hybrydowa ​– to musisz wiedzieć!

To, jak istotna jest prawidłowa wentylacja w budynkach, wiedzą nie tylko eksperci budownictwa. Zła wentylacja jest widoczna gołym okiem i przykra w skutkach. Dowiedz się, dlaczego wentylacja hybrydowa niesie ze sobą wiele korzyści! 

Wentylacja hybrydowa co to jest?

Stare budynki, a także większość nowych domów mieszkalnych, jedno lub wielorodzinnych, wentylowane jest systemem grawitacyjnym. W praktyce oznacza to, że powietrze przepływa w sposób naturalny poprzez kanały wentylacyjne i okna. Często bywa tak, że naturalna cyrkulacja powietrza jest niewystarczająca, a wtedy do prawidłowej wentylacji wykorzystuje się elektronikę. Wentylacja hybrydowa jest połączeniem tych dwóch systemów. 

Wentylacja hybrydowa koszt instalacji

Wiadomo, że wentylacja hybrydowa nie jest droga w eksploatowaniu, ponieważ zasilające mechanizmy mają silniki o niewielkiej mocy. Sama instalacja tego systemu również nie jest skomplikowana, co wiąże się z niższymi kosztami za wykonanie. Pod uwagę należy wziąć: 

– Materiały, takie jak przewody, silniki oraz sterowniki do kierowania instalacją – Koszty wykonania Przeciętne ceny za montaż wahają się od 1500 do 3000 zł, a wynik zależy od materiałów i konstrukcji danego mieszkania czy budynku. 

Jak działa wentylacja hybrydowa?

Powietrze dostaje się do pomieszczeń przez okna oraz specjalnie wykonane w ścianach, niewielkie kratki wentylacyjne. Wewnątrz mieszkania przedostaje się do wychodzących kanałów wentylacyjnych. Dzieje się to płynnie, dzięki zamontowanej na komin turbinie, która wytwarza podciśnienie wewnątrz kanału, wykorzystując energię wiatru. W ten sposób z powodzeniem zasysa stare powietrze. Mechaniczny system uruchamia się, gdy energia wiatru jest za słaba lub za mocna. Wtedy wykorzystuje moc silnika, by automatycznie sterować ciśnieniem w kominie. 

Wentylacją hybrydową można sterować ręcznie lub za pomocą automatycznych programatorów. Elektroniczne sterowanie jest bardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb, wyliczając wartości za pomocą pomiaru wilgotności powietrza lub korzystając z ustawień. W ten sposób wentylacja nie działa wciąż na tym samym stopniu intensywności i nie pobiera prądu, co pozytywnie przekłada się na rachunki za energię. 

Wentylacja hybrydowa – zalety 

Połączenie wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną niesie wiele korzyści dla Twojego domu: 

– Zapewnia prawidłowy przepływ powietrza w każdych warunkach.

– Niweluje ryzyko zatrucia lub zaczadzenia tlenkiem węgla.

– Ustabilizowana cyrkulacja powietrza obniża koszty ogrzewania.

– Wentylacja hybrydowa zapewnia prawidłowy przepływ powietrza bez ingerencji człowieka. – Działa bezawaryjnie, należy pamiętać jedynie o corocznych przeglądach systemu.

Prawidłowo zamontowana wentylacja hybrydowa nie generuje dużych kosztów, gdyż elektroniczny system nie uruchamia się bez potrzeby. To stosunkowo proste, a na pewno korzystne rozwiązanie dla każdego domu!

Similar Posts