Porady

Blachodachówka płaska – wszystko, co musisz wiedzieć

Blachodachówka płaska – wszystko, co musisz wiedzieć

Dach Twojego domu powinien być solidny i wytrzymały, jednak to nie wszystko, na co zwracamy uwagę przy dobieraniu materiałów do domu. Ładny dom to ten, który ma również estetyczny dach. Jak prezentuje się blachodachówka płaska i czy to dobry wybór?

 

Blachodachówka, a dachówka tradycyjna

Rodzaj pokrycia dachu znany jako blachodachówka płaska to rozwiązanie proste, ale bardzo estetyczne. Nazwa wskazuje, że ten rodzaj dachówki wykonany jest z blachy, dostępne jest kilka rodzajów blachy wykorzystywanej do produkcji dachówek:

  • stalowa,
  • miedziana,
  • aluminiowa,
  • cynkowo-tytanowa.

Rodzaj materiału definiuje cenę i wytrzymałość danej blachodachówki. Materiały mniej odporne, takie jak aluminium czy stal, są dodatkowo zabezpieczane, by nie korodowały. To materiał zupełnie odmienny od tradycyjnej, ceramicznej dachówki, która uznawana jest za jedno z ładniejszych, ale niestety mniej wytrzymałych rozwiązań. Dodatkową zaletą blachodachówki jest jej niska waga, idealna do pokrycia dachów różnego rodzaju, bez tworzenia ryzyka przeciążenia. 

 

Blachodachówka rodzaje

O wyglądzie blachodachówki decyduje nie tylko rodzaj materiałów, ale również sposób wykonania. Z tego względu wyróżnić można kilka rodzajów blachodachówki, które idealnie dopasowują się do potrzeb konsumentów:

  • Blacha falista, czyli doskonała imitacja ceramicznego pokrycia dachu. 
  • Blachodachówka płaska to wyglądające nowocześnie dachówki wykorzystywane w najnowszych projektach.
  • Karpiówka, najdroższy model blachodachówki, jednak stanowiący bardzo korzystne rozwiązanie dla starych budynków, dla których tradycyjne pokrycie dachowe grozi zawaleniem dachu. 
  • Blacha trapezowa, czyli taka, którą można spotkać głównie w budynkach przemysłowych. 

 

Blachodachówka cena i koszt montażu

Blachodachówka jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do pokrycia dachów. Za popularnością tego typu zadaszenia stoi jego odporność, łatwość montażu oraz dobra cena. Blachodachówkę płaską otrzymamy już za około 20 zł/m². Przeciętne ceny za m² nie przekraczają 60 zł. Wyjątek stanowi blachodachówka nazywana karpiówką, której ceny mogą sięgać kilkuset złotych za metr. 

 

Bez względu na to, jakimi środkami dysponujemy lub jaką powierzchnię dachu musimy pokryć, znajdziemy rozwiązanie pośród szerokiej oferty blachodachówek. To porządne wykończenie dachu w korzystnej cenie, którego dodatkowym atutem jest estetyczny wygląd.

Similar Posts