Porady

Rynek pierwotny czy wtórny — gdzie kupić mieszkanie?

Jedni kupują mieszkania dla siebie, inni widzą w takiej transakcji szansę na bezpieczne ulokowanie kapitału, jeszcze innym zależy na zyskownej odsprzedaży lub wynajmie nabytej nieruchomości. Niezależnie jednak od tego, z jakiego powodu podejmuje się decyzję o przeznaczeniu na ten cel zaoszczędzonych środków, należy odpowiednio wybrać lokal. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę mnóstwo — współczesny rynek mieszkaniowy pełen jest mieszkań o niekiedy skrajnie odmiennych właściwościach. Osoby wybierające nieruchomość na początku zawsze stają przed dylematem wyboru rynku, na którym będą szukać nieruchomości. Podpowiadamy, czym różni się rynek pierwotny od wtórnego oraz jakie są ich cechy.

Rynek pierwotny — czym się charakteryzuje?

Mówiąc o rynku pierwotnym, mamy na myśli nowe, nieużytkowane dotąd mieszkania. Takie lokale dostępne są w ofertach deweloperów, czyli podmiotów zajmujących się projektowaniem, budowaniem, a w końcu sprzedażą nieruchomości. To, co wyróżnia ten segment rynku, to możliwość nabycia na nim mieszkania, które jeszcze nie zostało wybudowane. Na oddanie takiego lokalu do użytkowania należy poczekać, jednak poświęcony czas rekompensuje zwykle atrakcyjna cena. Dzięki temu ma się też możliwość wyboru mieszkania zawczasu, a także negocjowania z deweloperem w sprawie wprowadzenia przez niego określonych zmian, na przykład w zakresie poziomu lub standardu wykończenia.

Zaletą zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest możliwość skorzystania z rękojmi lub gwarancji w razie wykrycia nieprawidłowości. Na tę opcję chętnie decydują się więc osoby, które szczególnie cenią sobie bezpieczeństwo transakcji i chcą zmniejszyć ryzyko wystąpienia konieczności mierzenia się z usterkami, które ukrył poprzedni właściciel. Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, oszczędzamy na kosztach remontu, który często okazuje się niezbędny w przypadku lokali z drugiej ręki. Nowe nieruchomości można nabyć zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach, na terenie całej Polski. W województwie dolnośląskim działa na przykład Republika Wnętrz — deweloper, w którego ofercie znajdziemy nowe mieszkania Wrocław.

Rynek wtórny — co to takiego?

Na rynku wtórnym można znaleźć już używane mieszkania sprzedawane przez właściciela nieruchomości. Dostępne w tym segmencie lokale są wykończone, często już także w pełni umeblowane i wyposażone. Rynek wtórny cechuje się jednak dużą różnorodnością i można tu znaleźć zarówno zadbane lokale, jak i nieruchomości nadające się wyłącznie do gruntownego remontu. Kupując używane mieszkanie, należy więc zachować szczególną ostrożność. Niestety, nawet będąc bardzo uważnym dość łatwo o przeoczenie tu usterek, które — choć na pierwszy rzut oka niewidoczne — szybko mogą stać się dużym problemem i wymagać kosztownej naprawy. Należy również wspomnieć, że osoba nabywająca lokal z rynku wtórnego musi uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych (w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego opłaca się podatek VAT). 

Similar Posts