Nowoczesne ogrodzenia mogą być wykonane z drewna, metalu, betonu lub kamienia. Może któreś z opisanych przez nas poniżej stanie się dla Ciebie inspiracją. Podpowiemy, jak ogrodzenie będzie najlepsze do nowoczesnego domu, o prostej, geometrycznej bryle.
Ogrodzenia z drewna i z metalu
Drewno bardzo mocno jest kojarzone z tradycyjnym budownictwem. Jednak obecnie coraz częściej pojawia się na elewacji domów w nowoczesnym stylu oraz na ogrodzeniach takich posesji. Drewno jest wyjątkowo wyraziste i definiuje styl całości. Dlatego bardzo często wszystkie elementy drewniane są razem ujęte w danym projekcie, żeby harmonizowały ze sobą. Na ścianach domów zazwyczaj są okładziny elewacyjny z desek zamocowanych na styk. W nowoczesnym drewnianym ogrodzeniu tego samego rodzaju elementy mogą być ułożone mniej ściśle i tworzyć ażurową barierę. Deski w nowoczesnym wydaniu są proste, kanciaste, zwykle smukłe. Nie mają zaokrągleń, ostrych zakończeń, ani falowanych krawędzi. Standardowo łączy się je z tynkowanymi słupkami lub murkami, które będą dla nich neutralnym tłem. Jeżeli chodzi natomiast o konserwację nowoczesnego ogrodzenia z drewna, to desek z drewna gatunków bardziej odpornych na czynniki atmosferyczne, na przykład egzotycznych lub północnych, nie trzeba wcale zabezpieczać. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że upływem czasu pokryją się patyną. Zazwyczaj ogrodzenia się w jakimś stopniu osłonięte przez dach, więc proces ten będzie postępował wolno.
W wersji nowoczesnej metalowe ogrodzenie może być wykonane z różnej wielkości kształtowników. Ich forma zazwyczaj jest prosta, oszczędna, geometryczna. Osoby, które lubią otwarte posesje, mogą stworzyć nowoczesne ogrodzenie z lekkich paneli z wypełnieniem z siatki stalowej. Zazwyczaj ma ona wzór prostokątów albo kwadratów. Taka siatka nie rzuca się w oczy. Jest praktycznie niewidoczna. Jeżeli zależy Ci na bardziej wyrazistym efekcie, to wybierz panele z szerokimi, grubymi profilami ustawionymi bardzo gęsto, które utworzą zasłonę.
Nowoczesne ogrodzenie z betonu
W ten sposób można niższym kosztem uzyskać efekt kamienia. Z pustaków zalewowych można w krótkim czasie zbudować podmurówkę oraz słupy lub murki w ogrodzeniu. Wnętrze pustaków należy wypełnić betonem, co stabilizuje konstrukcję. Ich wierzch wyglądem przypomina kamień łupany. Nie są to regularne bryły jak przy kamieniu polnym, ale kwadraty lub prostokąty, w szczególności bardzo wydłużone. To bardzo popularne obecnie rozwiązanie. Nowoczesne ogrodzenie wykonane z pustaków wygląda niezwykle solidnie i lekko. Jest połączeniem tradycji i nowoczesności.