Porady

Reduktor ciśnienia wody – niezbędny w Twoim domu!

Reduktor ciśnienia wody – niezbędny w Twoim domu!

Awaria systemu hydraulicznego, obok kłopotów z instalacją elektryczną, to jedna z najczarniejszych obaw każdego właściciela mieszkania. Warto zapobiegać wszelkim uszkodzeniom, by nie narażać się na dodatkowe koszta. 

Reduktor ciśnienia wody co to jest?

To urządzenie, które montuje się za głównym zaworem w instalacjach wodnych w domu. Reduktor służy do regulowania ciśnienia i zainstalowany jest w każdej prawidłowo zamontowanej instalacji wodnej. Z łatwością możesz go znaleźć za wodomierzem, który zwykle mieści się w łazience. To tak zwany montaż centralny, dzięki któremu regulowane jest ciśnienie w całej instalacji wodnej w domu. Istnieje jednak jeszcze jeden rodzaj montażu reduktora, rzadziej praktykowany, ale czasem lepszy. Urządzenie niekiedy montuje się strefowo, przy bojlerach, co nie tylko reguluje ciśnienie, ale również pozwala uniknąć niepotrzebnego uruchamiania podgrzewacza wody. 

Jak działa reduktor ciśnienia wody

Reduktor reguluje ciśnienie wody za pomocą membrany, która pod wpływem ciśnienia zwiększa szczelność, co dzieje się zwykle, gdy w instalacji aktualnie nie płynie woda. Gdy odkręcamy kran, ciśnienie zmniejsza się, nie naciska na membranę, która zmniejsza szczelność i przepuszcza wodę. 

Reduktor ciśnienia wody – czy jest potrzebny w Twoim domu?

Nazwa urządzenia brzmi tajemniczo, jest to jednak gadżet przydatny, a nawet niezbędny w każdym mieszkaniu, ponieważ: 

– To skuteczny środek zapobiegający awariom wynikającym z nieprawidłowego 

ciśnienia wewnątrz instalacji wodnej – Reduktor ciśnienia wody pozwala również zaoszczędzić wodę, nie dopuszczając do jej przeciekania 

Jaki reduktor ciśnienia wody kupić?

Dostępne na rynku reduktory ciśnienia wody różnią się między sobą i bardzo często na jakość ma wpływ również cena. Reduktory wykonywane są z dwóch materiałów: mosiądzu lub stali nierdzewnej. Drugi materiał jest tańszy, ale mniej wytrzymały i odporny na korozję, zatem może wiązać się z koniecznością wymiany co jakiś czas. To nie jedyna różnica. Wybierając reduktor ciśnienia wody, musisz pamiętać o: 

– Dobraniu rozmiaru reduktora do wielkości rury doprowadzającej – Wybraniu urządzenia posiadającego filtr, który nie będzie przepuszczał 

zanieczyszczeń, tym samym również zapobiegając awariom – Manometrze. Tańsze reduktory posiadają jedynie końcówkę na manometr, który jest pomocny w prawidłowej i natychmiastowej ocenie stanu ciśnienia wewnątrz instalacji Wybór reduktora ciśnienia wody nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak z pomocą wykwalifikowanych sprzedawców można dostać sprzęt dostosowany do własnych potrzeb. W celu uniknięcia błędów w montażu oraz stracie pieniędzy warto korzystać z usług specjalistów. 

Similar Posts