Dom i Ogród

Kuchnie, szafy i garderoby – jakie meble na wymiar chętnie wybieramy?

Zastosowanie mebli na wymiar to doskonały pomysł na wykorzystanie atutów wnętrza i dopasowanie aranżacji do rytmu życia domowników. Wbrew pozorom, kuchnia to nie jedyne miejsce, w którym się sprawdzą. Poznaj nasze pomysły na spersonalizowane aranżacje z ich wykorzystaniem.

Meble na wymiar – co najchętniej wybieramy?

  • Kuchnie na wymiar – praktyczne zagospodarowanie przestrzeni
  • Szafy na wymiar do przedpokoju
  • Garderoby do małych i dużych przestrzeni
  • Meble na wymiar dopasowane do Twoich potrzeb

Kuchnie na wymiar – kiedy warto wybrać?

Myśląc o meblach na wymiar, wiele osób od razu ma przed oczami aranżacje kuchenne. I słusznie, bo w tym pomieszczeniu indywidualne rozwiązania są szczególnie cenione. Pozwalają bowiem zagospodarować każdy skrawek dostępnego miejsca w funkcjonalny sposób. Zasada ta sprawdza się w każdej kuchni, niezależnie od jej metrażu i tego, czy stanowi część pokoju dziennego, czy też jest osobnym pomieszczeniem. 

Możliwość samodzielnego wybrania nie tylko układu szafek, lecz również ich parametrów technicznych, zapewnia dużą swobodę aranżacyjną. Dzięki temu możesz dopasować swoją kuchnię nie tylko do ogólnych zasad dotyczących ergonomii, ale przede wszystkim do swoich indywidualnych przyzwyczajeń. To Ty wiesz najlepiej, czego potrzebujesz, by gotowanie było komfortowe, a czas spędzony w kuchni przyjemny.

Zastanów się nad tym, gdzie powinny znaleźć się poszczególne strefy funkcjonalne zgodnie z zasadą trójkąta roboczego i ile miejsca potrzebujesz, by pomieścić wszystkie rzeczy, których nie może zabraknąć w Twojej kuchni. Zwróć też uwagę na wyposażenie szafek, bo w meblach na wymiar możesz je dowolnie kształtować. Do wyboru są nie tylko klasyczne półki i szuflady, ale też m.in. wysuwane kosze cargo czy obrotowe półki ułatwiające wyjmowanie rzeczy z narożnych szafek.

Meble na wymiar – praktyczne rozwiązanie do przedpokoju

Z radością obserwujemy, że coraz więcej osób przykłada wagę do aranżacji przedpokoju. W polskich realiach mieszkaniowych jest to zwykle dość nieustawne, ciemne pomieszczenie, a i w domach wielo- czy jednorodzinnych stanowi najczęściej jedno z trudniejszych do urządzenia wnętrz.

Biorąc pod uwagę specyfikę tego pomieszczenia, nie powinno dziwić, że meble na wymiar sprawdzają się w nim tak dobrze. Dzięki zaprojektowaniu indywidualnych rozwiązań skrojonych pod konkretną przestrzeń, możesz nadać przedpokojowi praktyczniejszy charakter. Szafa na wymiar do przedpokoju idealnie wpasowująca się w istniejącą lukę albo zabudowa pod schodami stworzą miejsce do przechowywania o maksymalnej kubaturze, na jaką możesz sobie pozwolić. A tego nigdy za wiele, nawet jeśli dysponujesz osobną garderobą.

W takim dodatkowym schowku w przedpokoju możesz przechowywać rzeczy, na które nie ma miejsca nigdzie indziej. Walizki, akcesoria sezonowe, rzadko używane przedmioty związane z Twoim hobby – to tylko kilka pomysłów na wykorzystanie tej przestrzeni. Innym może być zorganizowanie w przedpokoju szafy na akcesoria gospodarcze, czyli np. deskę do prasowania, żelazko, odkurzacz czy detergenty.

Rozwiązania na garderobę w dużym i małym mieszkaniu

Na wstępie rozwiejemy jeden mit: miejsce na garderobę znajdzie się i w dużym, i w małym mieszkaniu. Od ilości dostępnego miejsca zależy jednak to, jak pojemna będzie i w jaki sposób zaaranżujesz jej wnętrze. 

Posiadanie osobnej garderoby ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest duża pojemność nawet przy stosunkowo niewielkiej kubaturze. Dzięki temu możesz swobodnie podzielić wnętrze na kilka stref, np. na rzeczy damskie, męskie i dziecięce. Atutem zaprojektowania jej przy użyciu mebli na wymiar jest też to, że możesz przeznaczyć na ten cel nawet nieustawną część mieszkania, dla której trudno byłoby znaleźć inne zastosowanie, np. ścianę pod skosem. O ile dobierzesz do niej drzwi i profile dostosowane do poddaszy, nie odczujesz żadnej różnicy w komforcie użytkowania.

Przy projektowaniu garderoby na wymiar warto też mieć wstępny plan na to, co dokładnie zamierzasz w niej trzymać. Duża liczba sukienek czy koszul skłania do zamontowania w niej relingów. Do przechowywania rzeczy złożonych w kostkę czy butów przydadzą się z kolei półki. W ich przypadku warto również rozważyć instalację wysuwanych koszyków, które ułatwią wyjęcie szukanej rzeczy bez robienia bałaganu. Nie zapomnij też o zaplanowaniu miejsca na drobiazgi, które rzucone luzem bardzo utrudnią utrzymanie porządku.

Jak dopasować meble do swoich potrzeb, czyli co warto wiedzieć przy projektowaniu? 

Decydując się na szafy na wymiar, możesz zmieniać w zasadzie wszystko. Tym, o czym zapomina wiele osób, jest możliwość zwiększenia ich głębokości do niestandardowych wymiarów. Nawet kilka centymetrów znacząco powiększy ilość dostępnego miejsca w środku, a najczęściej nie zrobi większej różnicy w kontekście całościowego odbioru mebla.

Dużym ułatwieniem może też okazać się pomyślenie zawczasu o instalacji dodatkowych punktów świetlnych w garderobie, a także systemów podświetlenia półek. Wbrew pozorom, takie drobiazgi bardzo wpływają na codzienną wygodę. Dzięki nim bez trudu znajdziesz to, czego szukasz, bo wszystko jest widoczne jak na dłoni. Dodatkowe światło przysłuży się też estetyce wnętrza, zwłaszcza w przypadku garderoby zamkniętej za przeszklonymi drzwiami.

 

Similar Posts