Porady

Czym różni się wersalka od kanapy i jaki mebel do salonu warto wybrać?

Czym różni się wersalka od kanapy i jaki mebel do salonu warto wybrać?

Wersalka, kanapa, sofa, narożnik — jaki rodzaj siedziska do salonu warto wybrać i co najważniejsze, czym różnią się te wszystkie rodzaje? Nasz krótki poradnik pomoże Ci wybrać najlepszy model kanapy do salonu, idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb!

Wersalka, kanapa, a może narożnik? Wyjaśniamy różnice

Potocznie wyrazy wersalka i kanapa są używane zamiennie, jednak w praktyce są to słowa opisujące dwa różne rodzaje mebla. Wersalka jest mniejszym odpowiednikiem kanapy i w Polsce szczególną popularnością cieszyła się w latach 80. i 90. Nowoczesne wersalki obecnie świetnie sprawdzają się w pokojach dziecięcych i małych salonach — zajmują niewiele miejsca i mają funkcję spania. Z kolei kanapa przeważnie jest duża, a do tego także zawiera funkcję spania.

Osobną kategorię tworzą narożniki, idealne do każdego salonu. Narożnik to młodszy odpowiednik kanapy, a jego największą zaletą jest szeroki wybór rozmiarów. Z łatwością znajdziemy narożnik do każdego salonu, a przy okazji nie zmarnujemy ani centymetra przestrzeni dostępnej w pomieszczeniu. Narożniki mogą mieć funkcję spania, ale nie muszą — Ty decydujesz!

Na końcu warto wspomnieć o sofie, która w swojej pierwotnej wersji jest najmniej praktycznym, za to najbardziej ekskluzywnym meblem do salonu. Sofy są z reguły małe, zaokrąglone i nie mają funkcji spania. Sofy pełnią głównie funkcję estetyczną i raczej nie sprawdzą się w formie głównego mebla w salonie. Lepiej sprawdzą się w gabinecie lub sypialni. Warto wspomnieć, że obecnie sofy stają się bardziej dostosowane do współczesnych wymagań i często mają nawet funkcję spania.

Jaką kanapę do salonu wybrać?

Znając dostępne rodzaje mebli kanapowych, wiemy już, czego szukać. Pod uwagę bierzemy nie tylko cechy mebla, ale również wygląd i metraż salonu. Kanapa, czy narożnik, musi się z salonem doskonale uzupełniać. Za mały mebel będzie tonął w zbyt przestronnym salonie i odwrotnie — zbyt duża kanapa zdominuje pomieszczenie i optycznie je pomniejszy.

Następnym krokiem jest wybór designu kanapy, który powinien być dopasowany do aranżacji salonu, z czym na pewno doskonale sobie poradzicie. Więcej czasu należy poświęcić na wybór obicia kanapy. Szczególne wymagania w tym zakresie będą miały rodziny z dziećmi i zwierzakami, zmuszone do wybierania tkanin plamoodpornych i niezbierających sierści.

Warto wspomnieć również o funkcji spania. W mieszkaniach z osobną sypialnią kanapa z funkcją spania wydaje się zbędna, ale ta dodatkowa opcja jest niezwykle praktyczna i warto ją rozważyć. Więcej wskazówek dotyczących wyboru kanapy do salonu znajdziesz tutaj: https://elementarzprojektanta.pl/wygodna-kanapa-do-salonu-jak-wybrac-komfortowa-sofe-z-funkcja-spania/.

Najmodniejsze kanapy do salonu 2022

W tym roku w trendach wnętrzarskich króluje natura i kolory Ziemi. Trend ten dotyczy również kolorów kanap. Piękne głębokie beże i brązy ocieplą każde wnętrze i nadadzą mu luksusowego wykończenia. Jeśli zaś chodzi o materiał obicia, to najmodniejszym rodzajem tkaniny jest welur. Uprzedzamy jednak, że ten rodzaj obicia średnio nadaje się do domów zamieszkałych także przez zwierzęta.

W 2022 roku rządzi styl vintage, jeśli jednak nie przekonuje Cię ta moda, możesz sięgnąć po równie modny styl skandynawski lub loftowy.

Similar Posts