Porady

Panele, wykładzina PVC, czy płytki ceramiczne — co na podłogę salonie i kuchni?

Panele, wykładzina PVC, czy płytki ceramiczne — co na podłogę salonie i kuchni?

Modna i funkcjonalna podłoga do domu jest w stanie upiększyć każde wnętrze i nadać mu wyjątkowego charakteru. Pozostaje pytanie, na jaką podłogę się zdecydować, by spełniała wszystkie nasze wymagania. Panele, wykładzina, a może płytki ceramiczne? Omawiamy wady i zalety każdego rozwiązania!

Wykładzina PVC a panele podłogowe. Porównanie

Panele podłogowe w salonie i sypialni to jedno z najpopularniejszych rozwiązań od lat. Współczesne panele są wytrzymałe, eleganckie i dostępne w różnych cenach, co każdemu pozwala znaleźć model paneli dla siebie. To rozwiązanie od kilku lat ma jednak konkurencję, a mianowicie wykładzinę PVC. Czym różnią się oba rodzaje podłogi? Wykładzina bywa tańsza od paneli, a przy tym łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Nowoczesne wykładziny winylowe wyglądają równie pięknie, co panele, a jednocześnie są odporne na działanie wilgoci. Ma to duże znaczenie w przypadku, gdy chcemy położyć jednolitą podłogę w całym mieszkaniu i nie martwić się koniecznością szybkiej wymiany.

Wykładzina PVC ma jednak swoje wady. Nie jest odporna na odkształcenia, dlatego nie pozwala na częste przemeblowania. Ciężka komoda, czy łóżko odcisną ślady na winylu. W przypadku paneli takiego ryzyka nie ma.

Płytki ceramiczne do salonu? Unikalne cechy płytek ceramicznych

Umiejętnie dobrane płytki ceramiczne to rozwiązanie ponadczasowe i praktyczne. Współcześnie ilość wzorów i fasonów płytek jest ogromna, co pozwala na tworzenie oryginalnych, pięknych aranżacji. Płytki ceramiczne na podłodze sprawdzają się świetnie, ponieważ są estetyczne i wytrzymałe. Lata użytkowania nie odbiorą płytkom podłogowym uroku. Są również proste w utrzymaniu w czystości i nie niszczą się pod wpływem wody. Coraz częściej wspomina się również o neutralności dla środowiska — płytki ceramiczne są ekologiczne i całkowicie bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt.

Mówi się, że płytki są zimne w dotyku i przez to słabo sprawdzają się jako podłoga w całym domu. W upalne lato jest to akurat zaleta, a zimą wystarczą skarpety. Coraz popularniejsze staje się też ogrzewanie podłogowe, przy którym płytki sprawdzają się znakomicie. Więcej na temat aranżacji płytek ceramicznych przeczytasz tutaj: https://budowadomu24.pl/plytki-ceramiczne-szyk-i-funkcjonalnosc-na-wiele-lat/.

Panele nie nadają się do kuchni, a płytki nie sprawdzą się w salonie? Obalamy mity!

Na przestrzeni lat jakość paneli podłogowych i wykładzin zmieniła się na lepsze. Dawniej odrobina wody sprawiała, że panele niesamowicie puchły, a wykładziny miały charakterystyczny, nie najpiękniejszy design. Jedynie płytki podłogowe zawsze były wytrzymałe oraz estetyczne i to się nie zmieniło. Mimo to możliwości aranżacyjne dawniej były mniejsze niż obecnie. Współcześnie możemy bez obaw decydować się na jednakową podłogę w całym mieszkaniu. Wysokiej jakości panele poradzą sobie zarówno w kuchni, jak i w łazience. Z kolei płytki ceramiczne mogą wspaniale imitować podłogę drewnianą, dlatego także sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Płytki w salonie można ocieplić dywanem, a w przypadku ogrzewania podłogowego całkowicie znika ewentualny dyskomfort z powodu zimnej faktury płytek.

Similar Posts