Porady

Blacha na rąbek stojący- jak ją zamontować?

Blacha na rąbek stojący- jak ją zamontować?

Blacha na rąbek stojący to często wybierane pokrycie dachowe, w szczególności teraz gdy tak modne są proste formy. Praktycznie dominują one w nowoczesnej architekturze. Wytyczne odnoszące się do montażu pokrycia dachowego z blachy na rąbek stojący mogą trochę się od siebie różnić, ponieważ większość dekarzy ma zaplanowaną własną technikę pracy z blachą płaską oraz montażem na rąbek stojący. 

Blacha na rąbek stojący – zacznij od przygotowania podłoża

Krycie blachą płaską na rąbek stojących, to znaczy imitację krycia na felc, zawsze trzeba poprzedzić wykonaniem na więźbie dachowej konstrukcji zbudowanej z łat oraz kontrłat. W odniesieniu do dachu stromego łaty powinny być wykonane w odstępach od 100 do 200 mm. Natomiast przy mniejszym skosie co 100 -150 mm. Jednak nie we wszystkich sytuacjach kładzenie łat jest dobrym rozwiązaniem. 

Blacha na rąbek stojący wykorzystywana jest nie tylko jako pokrycie dachu, ale również na obróbki dachu oraz wykończenie na przykład lukarny. Przy tej technice krycia najlepsze będzie deskowanie ułożone ażurowo, pełne deskowanie albo płyta OSB. Dla pełnego deskowania oraz płyty OSB najbardziej odpowiedni będzie niewielki kąt nachylania (około 9 stopni). W przypadku pokrycia blachą na rąbek stojący polecamy wykorzystać deski, bo są dość szerokie oraz w mniejszym stopniu uszkadzają blachę. Natomiast łaty nie zapewniają wystarczającej gwarancji dużej powierzchni styku z blachą. Ich najszerszy rozstaw to 200 mm, a standardowa szerokość to prawie 40-50 mm. Na przykład w deskowaniu ażurowym deska położona na tak zwanego buta (około 100 mm odstępu pomiędzy deskami), gwarantuje swobodne oraz stabilne poruszanie się po dachu, bez strachu o uszkodzenie lub deformację pokrycia.

Deski do kontrłat należy przymocować na dwa gwoździe albo wkręty. Musimy je dobijać w taki sposób, żeby łebki były trochę poniżej powierzchni deskowania. W pracy na łatach potrzebne jest staranne wyprowadzanie ich linii pod tak zwany sznurek. Gdy położymy łaty z lekkim przesunięciem, to możemy stracić równe odstępy dystansowe. Natomiast  przestrzenie między nimi błędnie zwiększyć nawet do 400 mm. Wtedy niestety blacha będzie się odkształcać. 

Blacha na rąbek stojący- jak wykonać wentylację?

Następnym etapem jest właściwe zabezpieczenie dachu przed wilgocią, bo zazwyczaj mamy do czynienia z kondensatem albo skroplinami, które gromadzą się pod blachą. Do tego celu możemy zastosować różnego rodzaju maty (na przykład mata strukturalna, mata z oplotem, ekrany włochate z fizeliną) Mają one różne wysokości i gęstości. 

Similar Posts