Porady

Cokoły – do czego służą i jak je wybierać?

Cokoły - do czego służą i jak je wybierać?

Listwy oraz cokoły ukrywają przerwy dylatacyjne podłóg, oraz są ważną elementem dekoracyjnym we wnętrzach. Podjęcie decyzji o tym, jakie cokoły położyć na własnej podłodze wcale nie jest taka łatwa, jak mogłoby się początkowo wydawać, w szczególności, gdy łączymy ze sobą kilka materiałów o różnej kolorystyce. 

Jakie są funkcje cokołów?

Styk podłogi ze ścianą jest bardzo widocznym miejscem, które potrzebuje dokładnego wykończenia. Zazwyczaj montuje się tutaj listwy przypodłogowe, ponieważ odpowiednio spełniają wszystkie najważniejsze zadania. Ukrywają szczelinę dylatacyjną, której zadaniem jest zabezpieczenie posadzki przed wybrzuszaniem na w wyniku zmian wilgotności. Odstęp o szerokości od kilku do kilkunastu milimetrów zmniejsza ruchy spowodowane kurczeniem oraz rozszerzaniem się drewnianych desek lub paneli. Gdy dobierasz listwy pamiętaj o tym, że ich grubość powinna wystarczyć do zakrycia tej szczeliny. Dodatkowo cokoły chronią ściany przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, co w ostateczności wpływa na wygląd całego wnętrza. Gdy odkurzasz lub ścierasz mopem podłogi w domu, to szybko pozostawisz na ścianach nieestetyczne ślady. Listwy przypodłogowe są dużo bardziej odporne na ścieranie niż tynk lub farba. Z tego względu są praktycznym wykończeniem krawędzi podłogi. Oczywiste jest, że żeby odpowiednio mogły one spełnić swoje zadanie, powinny mieć właściwą szerokość lub wysokość. Cokoły dają również możliwość rozprowadzenia kabli. To metoda na uniknięcie przedłużaczy oraz kłębów przewodów, gdy dopiero w fazie użytkowania okaże się, że nie wszystkie gniazdka są rozmieszczone w odpowiednich miejscach. Są modele listew, które zostały wyposażone w specjalne korytka oraz uchwyty, jak również złączki dające możliwość wyprowadzenie przewodów lub multiboxów. Jednym słowem, dopasowanie do profilu listwy gniazda (elektryczne, telefoniczne i pozostałe). Ostatnim zadaniem cokołów, jednak wcale nie najmniej istotnym jest estetyczne wykończenie wnętrza. Twoją one harmonijne połączenie pomiędzy podłogą a ścianami, jak również ze stolarką. 

Cokoły dopasowane do podłogi

Najważniejszym elementem, który ma wpływ na wybór cokołów jest podłoga. W szczególności, gdy mamy do czynienia z podłogą drewnianą, to trudno o lepszy efekt niż obramowanie jej cokołem z tego samego materiału. Żeby uniknąć zbyt dużego kontrastu oraz wizualnie zmniejszyć przestrzeń, do ciemnych podłóg trzeba dobierać niskie kształtne profile lub ćwierćwałki. Wyższe cokoły lepiej się sprawdzą przy posadzkach z jasnego drewna.

Similar Posts